Kistik Fibrozis Merkezleri

Marmara Üniversitesi  Hastanesi Merkezi/ Cerrahpaşa Üniversitesi Hastanesi Merkezi

Kistik Fibrozis (KF) beyaz ırkın en sık görülen kalıtsal / genetik hastalıklarından biridir. Çocuklar bu hastalıkla doğarlar. KF’e sebep olan genetik değişiklik nedeni ile KF’li hastalarda vücuttaki bütün salgılar susuz, koyulaşmış ve yoğun kıvamda olup akışkan özelliği kaybolmuştur. Bu nedenle; başta akciğerler olmak üzere, karaciğer, pankreas, bağırsak gibi organların kanallarında salgılar birikerek tıkanmaya, enfeksiyonlara ve hasara neden olmaktadır.

Birçok sistemi tutan bu ilerleyici hastalıkta erken tanı ve tedavi yaşamsal öneme sahiptir. KF’in bütüncül bir yaklaşımla tedavi edilmesi gereken karmaşık bir hastalık olması nedeniyle, donanımlı bir merkez ve uzmanlardan oluşan tedavi takımının varlığını zorunlu kılmaktadır. Merkezlerde gerçekleştirilecek olan mükemmel bakım hastaların yaşam sürelerini ve kalitesini büyük ölçüde artırmaktadır.

McDonald’s Çocuk Vakfı olarak Türkiye’de, KF hastalarının tanı, tedavi ve takip standartlarının, en gelişmiş ülkeler düzeyine çıkartılmasına katkı sunmak ve hasta çocuklara nefes olabilmek amacıyla çalışıyoruz. Bu nedenle, Marmara Üniversitesi Hastanesi ve Cerrahpaşa Üniversitesi Hastanesi’ndeki KF merkezlerinin çalışmalarını, Üniversite hastaneleri ve Kifder işbirliği ile desteklemeye devam ediyoruz.