RMHC

Ronald McDonald House Charities (RMHC)

Dünya çapında çocuk sağlığı ve mutluluğu için projeler yaratmak, desteklemek ve geliştirmek misyonu ile çalışan RMHC, 62 ülkeye yayılmış küresel ağı içinde hizmet veren 260’dan fazla yerel vakfı, 5 bini aşkın personeli ve 490 binden fazla gönüllüsü ile her yıl 3,5 milyon çocuk ve ailesine hizmet sunmaktadır.

RMHC Projeleri

  • Ronald McDonald Evleri
  • Ronald McDonald Aile odaları
  • Gezici Sağlık Araçları
  • Diğer Projeler

Ronald McDonald Evleri 

İlk Ronald Evi 15 Ekim 1974’te Philadelphia’da açılmıştır. Ronald McDonald Evleri, çocukları hastanelerde uzun süre tedavi gören ailelere, evlerinden uzakta kaldıkları tedavi süresi boyunca, barınma ve her türlü ihtiyaçlarını giderme imkanı sağlayan evden uzakta “EV”lerdir.

Çocuk hastanelerinin yakınlarında kurulan ve hasta ve ailesinin ihtiyaç duyabileceği her türlü konforu sunan Ronald Evlerinde kalan aileler, sıcak bir ev atmosferi içinde yemeklerini yapar, çamaşırlarını yıkar, duşlarını alır, dinlenir ve bu arada aynı durumdaki başka aileler ile birbirlerine destek olurlar.

Bugün dünya çapında, 376 Ronald Evi hasta yakınlarına hizmet vermektedir.

Ronald McDonald Aile Odaları

Hastanelerde çocuk servislerinin yakınlarında 24 saat hizmet veren, hasta çocuk ve refakatçisine ev ortamına benzer bir alternatif sunan odalardır. Oturma grupları, TV, internet, kütüphane, çamaşırhane, banyo  imkanları bulunur. Kendini evindeymiş gibi hisseden çocuğun tedavisine olumlu katkıda bulunur. Bugün itibari ile 263 Ronald McDonald Aile Odası hizmet vermektedir.

Gezici Sağlık Araçları

Kuzey, Güney ve Orta Amerika’nın az gelişmiş bölgelerinde yaşayan çocuklara ücretsiz sağlık hizmeti götürmeyi amaçlayan Ronald McDonald Gezici Araçları’nın hizmetinden bugüne kadar 10.000 çocuk faydalanmıştır. RMHC’nin filosunda halen 49 adet Gezici Sağlık Aracı hizmet vermektedir.

Diğer Projeler

Günümüzde, eğitim ve sosyal sorumluluk projelerine de odaklanan RMHC, Amerika’da başlattığı “Sağlıklı Aileler” programı ile dar gelirli ailelere yardım, erken hamilelikler, kötü davranışlara maruz kalmış çocukların rehabilitasyonu vb konulara çözüm bulmaya çalışmaktadır. Bu amaçla her yıl 33 binden fazla aileye ev ziyaretleri gerçekleştirilmektedir.

RMHC, sağlık programlarına ek olarak, bazı “Özel Eğitim” programlarını da organize etmektedir. Özellikle engelli veya tedavisi uzun süren hastalıkları olan çocukların topluma kazandırılmasını amaçlayan doğa kampları, farklı ırklara mensup çocukların birbiriyle uyumunu sağlamayı hedefleyen “okul arkadaşlığı” programları bunlardan bazılarıdır.